Pages

Tuesday, September 14, 2010

Kasuroid tests

Dodałem do projektu możliwość odpalania testów. No, powiedzmy, że nie są to testy w pełni funkcjonalne (niestety nie mam czasu, żeby bardziej bawić się w testowanie), ze sprawdzaniem statusu/czasu wykonania itd.. Możliwe jest jednak uruchamianie pojedynczych activity (z racji tego, że większość testów i tak będę przeprowadzał wizualnie jest to całkiem dobre rozwiązanie). Na dodatek activity można pogrupować, np. podczas prac nad Rendererem wszystkie ew. test casey będą lądować do grupy Renderer.

Aby wszystko powyższe było możliwe dodałem następujące klasy:

KasuroidTestActivity - jest to w zasadzie proste UI (w oparciu o ListView) do zarządzania testami. Tworzy obiekt TestManager. W tej klasie tworzona jest również podczas inicjalizacji (przynajmniej na razie) struktura testów, czyli definiowane są grupy i przypisywane do nich odpowiednie testy. Lista grup / testów przełączana jest dynamicznie.

TestManager - w skrócie zarządza testami. Jest odpowiedzialny za uruchamianie "testów" oraz (może w przyszłości..) prowadzenie statystyk itd..

TestCaseGroup - trzyma listę testów. Każda grupa (podobnie jak obiekty klasy TestCase) identyfikowane są poprzez nazwę oraz unikalny (w skali wszystkich testów) identyfikator.

TestCase - to co najważniejsze w tej klasie to zmienna trzymająca hmm.. znacznik? klasy activity, która ma zostać uruchomiona. Początkowo TestCase dziedziczył po KasuroidActivity, jednak problemem okazało się uruchamianie takiego activity (konstruktor uruchamianego activity musi (?) być bezparametrowy, co w naszym przypadku się nie sprawdza, gdyż TestCase jako parametr przy tworzeniu bierze nazwę testu). Poza tym w TestCaseGroup przechowywane są utworzone już obiekty typu TestCase, więc tworzenie ich na nowo (tym razem przy użyciu bezparametrowego konstruktora) jest odrobinę bez sensu.

W jaki sposób zdefiniować strukturę testów? Nic prostszego:
    TestCaseGroup group = new TestCaseGroup("Group1");
  group.addTestCase(new TestCase("Test11", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test12", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test13", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test14", KasuroidActivity.class));
  mTestManager.addTestGroup(group);

  group = new TestCaseGroup("Group2");
  group.addTestCase(new TestCase("Test21", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test22", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test23", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test24", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test25", KasuroidActivity.class));
  group.addTestCase(new TestCase("Test26", KasuroidActivity.class));
  mTestManager.addTestGroup(group);
Jak widać powyżej utworzone zostały dwie grupy testów: Group1 oraz Group2. Do każdej z grup przynależy również kilka testów. Każdy test odpala KasuroidActivity (na dzień dzisiejszy nie ma za wiele innych klas testowych :) ). Oczywiście powyższa struktura testów jest tylko testem.

I tak po odpaleniu KasuroidTestActivity ukazuje się lista grup testów:
Po wybraniu "Group1" wyświetlona zostaje lista testów przypisanych do "Group1":
Aby przejść do widoku grup testów należy wcisnąć "Back button". Po wybraniu testu z listy zostanie uruchomione przypisane activity.

Jeszcze może kilka słów na temat czemu takie akurat rozwiązanie. Głównie dlatego, żeby móc w prosty sposób śledzić postęp prac nad kasuroid oraz z.. lenistwa. To czego najbardziej nie lubię to tworzenia nowych projektów i ustawiania wszystkich ścieżek itd.. (a tak musiałbym robić jeśli chciałbym mieć sprawdzane kolejne funkcjonalności frameworka). W powyższym rozwiązaniu jedyne co będę musiał zrobić to utworzyć (poprzez skopiowanie już istniejącego) nowe activity (swoją drogą dziedziczące po KasuroidActivity) i dodać do odpowiedniej grupy testów. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że podczas odpalania activity inicjalizowany jest cały kasuroid framework. Symulowany jest więc normalny cykl życia przyszłych gier w oparciu o kasuroid

Wszystko w jednym miejscu, w jednym projekcie. Cudnie!

No comments:

Post a Comment